20 Kasım 2011 Pazar

Ritm Araçları ; müzik ödevi sf:12

Ritim Araçları:                        

Çocuklarda ritm duygusunun gelişimine, kulak eğitimine yardımcı olan özellikle müzik saatinde ritm çalışmaları ve eşliklerde kullanılan vurmalı ezgisiz çalgılardır.Çocuk ritm araçlarını birbirlerine vurarak, sallayarak, sürterek çalar ve bundan büyük zevk alır.

     
Çeşitleri;
1)Ritm Sopaları: Birbirlerine ya da yere vurularak kullanılırlar. Çocuğa ritm sopalarının nasıl çalındığı göstermek önemlidir. Ritm sopaları 30 cm uzunluğunda, hafif, zımparalanmış tahtadan yapılmış sopalardır. Bu şekilde birbirlerine vurularak kullanılan sopalar, testere veya bıçak yardımıyla oyularak tırtıklı bir hale getirilebilir ve birbirlerine sürterek çalınabilirler. Dikkat çekici olması için süslemek gerekebilir.

2) Marakas: Marakaslar en çok tercih edilen ritm araçlarından biridir. Su kabağından yapılan Marakaslar daha çok tercih edilir. Çünkü uzun ömürlü ve daha kullanışlı olurlar. Ama plastikten yapılanlar da tercih edilmektedir. Marakasların içine kesinlikle yiyecek maddesi konulmamalı atık ya da kullanılmayan maddeler kullanılmalıdır.


3) Tef: Müzik etkinliklerinde ritm çalışmalarında ve şarkı söyleme çalışmalarında en çok kullanılan ritm araçlarından biridir. Bu araç yapımı çok kolay olduğundan öğretmen ve öğrenciler bile yapabilir.
  

4) Zil: Değişik boyut ve şekillerde yapılan ziller, yine ritm çalışmalarında kullanılan ilgi çeken araçlardan biridir. Zillerde ses çıkarmak çok kolay olduğundan kendine güveni olmayan çocuklarda müziğe başlamak için en ideal ritm aracıdır.
5)Ksilefon: Güney Asya'dan çıktığı sanılan ksilofon Avrupa müzik çalgıları arasına girmiştir. Küçükten büyüğe doğru uzayan, yan yana sıralanan, tahta veya alaşım düzlemlerinden oluşmuştur. Bu düzlemlere, küçük tokmaklarla (malletler) vurularak çalınır. Klasik batı müziğinde kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder